RusçaRusça Rusça Türkçe Sözlük TürkçeTürkçe
 
Üye Girişi
 Üye
 Şifre
 Beni Hatırla
  Yeni Üye Kayıt
 Şifremi Unuttum
Genel
   Ana Ekran
   Sık Sorulan Sorular

Rusça Ders 
   Rusça Alfabe
   Türkçe Alfabe
   Günlük Konuşma  
   Cinsler
   Tekil/Çoğul 
   Rakamlar 
   Zamirler 
   Saat 
   Soru Cümlesi  
   Olumsuz Cümle  
   Fiil Durumları  
   İsmin Halleri  
   

Bölümler
   Emir Kipleri  
  Fiil Çekimleri 
   Bilim-Teknik  
   Müzik  
   Sağlık  
   Yeme - İçme 
   Spor  
   Bitki  
   Hayvan  
   Coğrafya  

Önerileriniz
   Görüş ve Öneriler
   Yeni Kelime Öner

Son 10 Kelime
18:03 peritonit
18:01 mağrur
17:59 подводить
17:53 mağrur
17:51 коричневый
17:47 веко
17:41 пресмыкающееся
17:39 вал
17:37 всякий
17:35 всё в порядке

     

SIK SORULAN SORULAR

1. Sözlük nasıl çalışıyor?
2. Sözlükte Türkçe dil bilgisi kuralları geçerli mi?
3. Sanal klavyeler nasıl çalışıyor?
4. Sözcüklerin okunuşları var mı?
5. Otomatik arama nedir?
6. “Her Kelimeyi Ayrı Ayrı Ara” kutucuğu nasıl çalışıyor?
7. Nasıl üye olunur?
8. Şifremi unuttum ne yapmalıyım?
9. Bilgilerimi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?
10. Üye olmanın avantajı nedir?
11. Nasıl yeni kelime önerebilirim?
12. Yanıtlanmasını istediğim sorular var. Nereden sorabilirim?
13. Aradığım kelime bulunamadı. Tekrar ne zaman aramalıyım?
14. Bazı fiiller bkz. ile başka kelimeye yönlendiriyor. Neden?
15. Dersler hangi kriterlere göre hazırlanıyor ve yenileniyor?
16. Yeniliklerden haberdar olmak ne demek?

1. SÖZLÜK NASIL ÇALIŞIYOR? 
Rusça - Türkçe Sözlük, aradığınız kelimelere üç şekilde ulaşıyor:
  • Aradığınız kelimeyi arama çubuğuna yazıp “enter”(giriş) tuşuna basarak arama yapabilirsiniz.
  • Önce “Otomatik Arama” kutucuğunu işaretleyip arama çubuğuna yazdığınız harflerle başlayan sözlükte bulunan ilk 10 kelimeyi otomatik olarak aynı anda görüntüleyeceksiniz.
  • Elinizde anlamını merak ettiğiniz bir cümle ya da bir kelime öbeği var ise “Her Kelimeyi Ayrı Ayrı Ara” kutucuğunu işaretleyerek, bu cümle ya da kelime gurubu içindeki her kelimenin en yakın karşılığını aynı anda görebilirsiniz. (bkz. madde 6)
İkinci şıktaki şekilde arama yaptığınızda, çıkan tüm kelimeleri anında görmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. (bkz. madde 4) Üçüncü şekilde arama yaptığınızda ise üye girişi yapmadan 3, üye girişi yaptığınızda ise alt alta 10 kelimenin çevirisine anında ulaşırsınız.  

2. SÖZLÜKTE TÜRKÇE DİL BİLGİSİ KURALLARI GEÇERLİ Mİ?
Sözlükte bulunan Türkçe kelimeler, Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan İmla Kılavuzu’nda belirtilen şekilde yazılmıştır. Arama yaparken kelimeyi imla kurallarına göre aradığınızdan emin olmalısınız. Sözlükte Türkçe karakterler kullanılmaktadır. Bu nedenle aramalarınızı yaparken içinde Türkçe’de kullanılan ç,ğ,ı,ş,ü, harflerini içeren kelimeleri arama çubuğuna, kullandığımız şekilde yazınız. İçinde Türkçe karakter geçen kelimeleri değişime uğratırsanız aradığınız kelimeyi bulamayacaksınız.            

3. SANAL KLAVYELER NASIL ÇALIŞIYOR?
Rusça - Türkçe Sözlük’ün sanal klavyelerini üzerine tıklayarak açabilirsiniz. Rusça’da da Türkçe’de de klavyeden yazdığınız her kelime arama çubuğuna otomatik olarak gelecektir. Başka bir yerde Rusça karakter kullanmanız gerektiğinde de sanal Rusça klavyemizden yararlanabilirsiniz. İhtiyacınız olan kelimeyi sanal klavyede oluşturup buradan kesip yapıştırabilirsiniz.

4. SÖZCÜKLERİN OKUNUŞLARI VAR MI? Rusça - Türkçe Sözlük’te Türkçe kelimelerin Rusça, Rusça kelimelerin Türkçe transliterasyonları bulunur. (transliterasyon: bir alfabedeki harfleri ve/veya fonetik sesleri başka bir alfabeye uyarlamanın sistematik yöntemi, harf çevrimi. Burada Kiril alfabesinde yazılan kelimelerin Latin alfabesi harflerine çevrimi). Kelimenin üzerine fare ile giderek transliterasyonuna ulaşabilirsiniz. Kelimelerin Rusça’da tam olarak nasıl telaffuz edildiği hakkında bilgi sahibi olmak için “alfabe” bölümümüzdeki bilgilerden yardım alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiyi ileride sayfalarımızda ders olarak bulabilirsiniz.  

5. OTOMATİK ARAMA NEDİR?
“Otomatik Arama” diğer sözlüklerde bulunmayan ve kelime ararken size zaman avantajı sağlayan teknik bir uygulamadır. Arama yapmadan önce “Otomatik Arama” kutucuğunu işaretleyip daha sonra arama çubuğuna aradığınız kelimeyi yazmalısınız. Yazdığınız kelimenin ilk harfleriyle başlayan 10 kelimeyi sistem otomatik olarak karşınıza getirecektir. Üye girişi yapmadan­ aradığınızda bu kelimelerin karşılıklarını anında göremeyeceksiniz. “Her Kelimeyi Ayrı Ayrı Ara” kutucuğu yardımıyla arayıp bulamadığınız kelimeleri yalnızca “Otomatik Arama” kutucuğunu işaretleyerek yeniden aramayı denemenizi tavsiye ediyoruz. (bkz. madde.6) 

6. “HER KELİMEYİ AYRI AYRI ARA” KUTUCUĞU NASIL ÇALIŞIYOR?
Bu bölümün çalışma mantığı uyarınca, elinizdeki bir cümleyi ya da kelime öbeğini arama çubuğuna yazıp bu adımı işaretlediğinizde söz konusu cümle ya da kelime öbeğinde geçen tüm kelimelerin karşılıklarını ya da o kelimelere en yakın yazılıştaki kelimelerin karşılıklarını toplu olarak görebilirsiniz. Üye girişi yaparak arama yaptığınızda aynı anda 10, üye girişi yapmadan arama yaptığınızda ise aynı anda 3 kelimenin karşılığını görebilirsiniz. Bu sistem bir çeviri programı olmamakla beraber elinde bu şekilde uzun metinler bulunan kişileri tek tek aramalarla yormamak için geliştirilmiş, yine başka sözlüklerde rastlanmayan teknik bir yeniliktir. Bu sistem, bahsi geçen cümle ya da kelime öbekleri içindeki kelimeleri tek tek değerlendirdiğinden, iki kelimeden oluşan kelime gruplarına tek bir kelimeymiş gibi bakmaktadır. Bu nedenle kullanıcının elindeki metinde “kulak kesilmek” fiili geçiyorsa sistem bunu “ kulak” ve “kesilmek” olarak ayrı ayrı arayacaktır. Bu durumda kullanıcı, sözlükte var olan “kulak kesilmek” fiiline ulaşamayacaktır. Bu gibi durumlarda aradığınız bu tür ikili kelime öbeklerini bir de sadece “Otomatik Arama” adımını işaretleyerek yapmanız önerilmektedir.

7. NASIL ÜYE OLUNUR?

Rusça – Türkçe Sözlük’e üye olmak son derece kolay ve ücretsiz bir işlemdir. Ekranın sol köşesinin en üstünde bulunan “Üye Girişi” menüsünden “Yeni Üye Kayıt” seçeneğini tıklayarak üye girişi için hazırlanmış formu doldurmanız yeterli olacaktır. Sistem, oluşturduğunuz şifreyi, bilgisini girdiğiniz geçerli e-posta adresine gönderecektir. Şifrenizi unuttuğunuzda “Şifremi Unuttum” adımına tıklayarak şifrenizin tekrar belirttiğiniz geçerli e-posta adresinize gelmesini sağlarsınız. (bkz. madde 8)  

8. ŞİFREMİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM?
Üye olduktan sonra şifreniz otomatik bir e-posta ile belirttiğiniz adrese yollanmaktadır. Bu nedenle üye olurken geçerli bir e-posta adresi belirtmelisiniz. Bunun dışında şifrenizi her hangi bir nedenle unuttuysanız, “Şifremi Unuttum” adımına tıklayarak şifrenizin belirttiğiniz geçerli e-posta adresinize gelmesini sağlarsınız.  
9. BİLGİLERİMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?
Üyelik bilgilerinizde değişiklik yapmak isterseniz, “Bilgileri Değiştir” adımından üyelik bilgilerinizi değiştirebilirsiniz.  

10. ÜYE OLMANIN AVANTAJI NEDİR?  
  • Üyeler otomatik arama yaptıklarında gelen kelimelerin karşılıklarını anında görürler.
  • Üyeler cümle ya da kelime öbeği araması yapmak için “ Her Kelimeyi Ayrı Ayrı Ara” tuşuna tıkladıklarında aynı anda 10 adet kelimenin çevirisini görebilirler.
  • Üyeler Rusça – Türkçe Sözlük’e kelime önerisinde bulunabilirler. Hata bildirimi yapabilirler.
  • Yeniliklerden haberdar olmak istediğini belirten üyeler siteye eklenen yenilikler hakkında otomatik mesajlar alırlar.
11. NASIL YENİ KELİME ÖNEREBİLİRİM?
Rusça – Türkçe Sözlük’e yeni kelime önermek istiyorsanız üye olarak giriş yapmalısınız. Bundan sonra “ Yeni Kelime Öner” adımından öneride bulunacağınız kelimenin Türkçesini Türkçe kısmına, Rusçasını ise Rusça kısmına yazıp gönder tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Site editörümüz önerdiğiniz kelimenin sözlüğümüzün formatına uygun olup olmadığına bakar. Uygunsa öneriniz yayına girer. Sonsuz sayıda kelime önerisinde bulunabilirsiniz. Rusça – Türkçe Sözlük’ün formatı uyarınca ek almış, çekime uğramış ve argo sözcükler sitede yer almaz. Yeni kelime önerisi dışında hatalı gördüğünüz kelimelerin düzeltilmesi için de sitemize bildirimde bulunabilirsiniz. Bunun için ise yine üye girişi yaparak hatalı bulduğunuz kelimenin solunda yer alan tuşa tıklamak suretiyle “Yanlış veya Eksik Çeviri Bildirimi” ekranına ulaşırsınız. Bulduğunuz yanlışı buraya yazıp, gönder tuşuna bastığınızda bildiriminiz bize ulaşır, incelendikten sonra gerekli düzeltmeler yapılır ve sonuç size bildirilir.  

12. YANITLANMASINI İSTEDİĞİM SORULAR VAR. NEREDEN SORABİLİRİM?
Cevabını merak ettiğiniz soruları öncelikle “Sık Sorulan Sorular” adımında araştırmanız yerinde olacaktır. Burada aradığınız bilgiye ulaşamazsanız sorunuzu bize “Görüş ve Önerileriniz” adımından iletebilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede yanıtlanacaktır. Bunun için üye girişi yapmanıza gerek yoktur.  

13. ARADIĞIM KELİME BULUNAMADI. TEKRAR NE ZAMAN ARAMALIYIM?
Rusça – Türkçe Sözlük sürekli güncellenmektedir. Bu nedenle arayıp da bulamadığınız ve sözlüğün formatına uygun kelimeler için en geç bir gün sonra tekrar arama yapmalısınız.  

14. BAZI FİİLLER BKZ. İLE BAŞKA KELİMEYE YÖNLENDİRİLİYOR. NEDEN?
Rusça’da kullanılan fiiller, sürekli ve süreksiz fiiller olarak ikiye ayrıldığından ve bu fiillerin sürekli ve süreksiz halleri birbirinden farklı olduğundan sözlüklerde her ikisinin de anlamı aynı anda yer almaz. Sözlüğümüzde bu fiillerin süreksiz hallerinin anlamlarını bulacaksınız.  

15. DERSLER HANGİ KRİTERLERE GÖRE HAZIRLANIYOR VE YENİLENİYOR?
 
Rusça – Türkçe Sözlük’te yayınlanan derslerin içeriğini üyelerden gelen istekler belirlemektedir. En çok talep edilen ders konuları sırasıyla hazırlanmakta, teknik altyapısı sağlanmakta ve yayına sunulmaktadır. Rusça – Türkçe sözlükte yayınlanan derslerin formatı özgündür. Tüm dersler üye olsun olmasın herkes için ücretsizdir.

16. YENİLİKLERDEN HABERDAR OLMAK NE DEMEK?
Rusça – Türkçe Sözlük’e üye olmak için doldurduğunuz formda bulunan “Yeniliklerden Haberdar Olmak İstiyorum” adımını işaretlemeniz durumunda, sözlükte bir yenilik gerçekleştiğinde ilk olarak siz haberdar olursunuz. Bu sizin de daha önce talep ettiğiniz ve olmasını beklediğiniz bir yenilik olabilir.
 

 Bağlı Kullanıcı Sayısı: 7
Copyright © 2006 www.ruscaturkce.com All rights reserved
Rusça Türkçe Sözlük Online Russian Turkish Dictionary, eğitim, kurs, tercüme
İletişim